top of page

Technika

     Technika a celkově výbava k natáčení mě vždy fascinovala. Avšak když jsem se do světa kamer a videí poprvé dostal a začal se o něj zajímat, byl jsem pouze bláhový klučina na základní škole, jehož celkové příjmy tvořilo týdenní kapesné v řádu desítek korun. Tím pádem jsem si o koupi jakékoliv kamery mohl pouze nechat zdát. Jak to ale bývá, v rodinách se většinou natáčí taková ty klasická domácí videa z vánoc, narozenin atp. a moje rodina, bohu dík, nebyla vyjímkou. Naštěstí jsem byl velmi klidné dítě a tak mi Táta s důvěrou půjčil jeho kameru na tyto účely. Samozřejmě jsem tomu okamžitě propadl a do dnes jsem mu za to vděčný.
     Netrvalo dlouho a začal jsem s brigádou, konkrétně kompletování propisek. Díky této brigádě a také příspěvku od rodičů, jsem si dokázal našetřit na svoji první zrcadlovku a to přesně Nikon D3100. A to byla teprve síla. Bylo to jak přesednout z kola na motorku. Poprvé jsem mohl tvořit videa ve Full HD. Záběry ze zrcadlovky byly ostřejší, barevnější a celkově hezčí. Byl to úplně jiný svět.
     Jak šel ale čas dál, začal jsem si uvědomovat, že obraz není vše a že zrcadlovka nemá úplně nejlepší kvalitu zvuku. Bylo slyšet šumění a hluk z přeostřovacích motůrků v objektivu. Přišel tedy čas, kdy jsem si pořídil zrcadlovku druhou. Tentokrát Nikon D3200. Asi si říkáte, proč jsem si pořídil jen o jeden model vyšší řadu, v čem mi to vlastně pomohlo. Zvuk. Byl to ten zmiňovaný zvuk. Model D3200 měl totiž možnost připojení externího mikrofonu. Přesně to, co mi u předchozího modelu chybělo. Koupil jsem si tedy mikrofon od RODE, VideoMIC Rycote. V té době velice populární mikrofon k zrcadlovkám a byl jsem nadšený. K tomu jsem dokoupil takový jednoduchý rozkládací rig na rameno a takto jsem několik let tvořil.
65480774_1249697231857684_62258538921318
d3200.png
     Jak to tak ale bývá, nic nevydrží věčně a já začal čím dál tím více přemýšlet, jak to posunout zase o kus dál. Po několika měsíčním brouzdání po internetu jsem se zamiloval. Zamiloval jsem se do kamery. Do Panasonic Lumix GH4. Tou dobou to byla, ještě s konkurencí od Sony, jednička ve střední třídě. Bylo to něco, co jsem prostě musel mít, ale zároveň při pohledu na cenu něco, co je takřka nedosažitelné pro studenta. A tak to také několik měsíců, možná i rok bylo.
GH4.png
     Byl jsem však rozhodnutý, že si tento sen musím splnit. A tak se nakonec stalo. s penězi z brigády a s velkým příspěvkem od rodičů jsem kameru GH4 opravdu pořídil. Ani né měsíc na to jsem začal pracovat a půjčené peníze jsem samozřejmě hned vrátil. Důležité však je, že ji mám. Mám moji vysněnou kameru. Obraz opět hezčí. Opět ostřejší. Tentokrát však s lepším dynamickým rozsahem. Videa začínají obrazovou kvalitou připomínat profesionalitu. A opět jeden velký skok, 4K!
     Tím, že jsem začal pracovat na plný úvazek, jsem začal mít také stálé příjmy. Tudíž jsem si mohl svůj natáčecí gear konečně přizbůsobit k obrazu svému. Přemýšlel jsem, co by se tedy dalo zlepšit. Obraz už mám pěkný, zvuk se taky dá. Co mi tedy chybí? Co mě odlišuje od profesionálů? Stabilizace. Roztřesený obraz není líbivý na pohled a kazí dojem z celého videa. Začal jsem se o to tedy zajímat. Nakonec jsem se po dlouhém průzkumu naklonil k cenové přívětivé ale přesto velmi efektivní variantě. Ke gimbalu. Konkrétně Feiyu Tech a2000. Bylo to neuvěřitelné. Takový rozdíl oproti natáčení z ruky nebo i z rigu na rameno jsem nečekal.
     Později jsem ještě dokoupil náhledový monitor, anych obraz lépe viděl při natáčení s gimbalem a jako poslední jsem nedávno kupoval Monopod. Tedy Monopod na který namontuji celý gimbal. Je to velice pohodlné a efektivní řešení při natáčení akcí. Přesněji když nemáte kontrolu nad tím co se na place děje, ale právě vy se musíte přizpůsobit dění.
     A to je vše. Od první půjčené rodinné kamery, až po můj vlastní vysněný set-up. Co jsem ovšem chtěl říct je to, že nehledě na to, jakou jsem měl zrovna kameru, vždy mě natáčení moc bavilo. Není to totiž ani tolik o kvalitě, jako hlavně o obsahu videa. Můžete mít nejlepší kameru na světě, ale pokud výsledné video nebude mít žádnou hodnotu, žádný nápad, nikam se neposunete.  
Níže najdete konkrétní názvy vybavení, co nyní využívám ke svému natáčení.

Kamery

Panasonic Lumix GH4 (2x)

Nikon D3200

DJI Osmo Action

SJ CAM 4000

Ostatní

Gimbal Feiyu Tech a2000 + dual grip

RODE mikrofon VideoMic Rycote

Comica BoomX-D D2 - bezdrátový video mikrofon

Lilliput A7s - 7" 4K LED náhledový monitor

Dron Phantom 3 Standard

Metabones Speedbooster

Monopod

Tripod

Objektivy

Sigma 18-35mm f/1,8 DC HSM Art

Panasonic Lumix G Vario 12-60mm f/3,5-5,6

Panasonic Lumix G 42,5mm f/1,7

Nikon AF-P 18-55mm f/3.5-5.6G DX VR

Nikon 50mm f/1,8 AF-S NIKKOR G

Nejvíce používané Set-upy

Panasonic Lumix GH4 + Metabones Speedbooster + Sigma 18-35mm f/1,8 DC HSM Art + Gimbal Feiyu Tech a2000 + dual grip + Lilliput A7s - 7" 4K LED náhledový monitor

Panasonic Lumix GH4 + Panasonic Lumix G Vario 12-60 f/3,5-5.6 + Gimbal Feiyu Tech a2000 + Monopod

bottom of page